Praise [światła zgasły]


Częstochowa to znaczący punkt na mapie polskiej sceny hardcore punk, nie tylko za sprawą Regresu czy powiązanego składowo Vicious Reality. Z kapelami powiązana jest ekipa Holy City Youth Crew która zdążyła już przez te kilka lat zorganizować tutaj kilka fajnych koncertów. Jednym z nich był noworoczny (tj. 1.01.2015) koncert na którym zagrało między innymi amerykańskie Praise. Jest to zespół który choć gra już kilka lat, to dopiero w ostatnim czasie stał się bardziej zauważalny za sprawą debiutanckiego albumu „Lights went out” wydanego za sprawą React!Records i trasie koncertowej po Europie podczas której ekipa zahaczyła między innymi o Polskę. Koncertowo byli tego wieczoru najłagodniejszym akcentem, ale ich melodyjny,umiarkowanie szybki hardcore punk w stylu lat 80, spodobał mi się na tyle że zdecydowałem się kupić płytę, a po jakimś czasie zapytać o wywiad. Trochę na odpowiedzi poczekałem bo dobre pół roku i nie powiem żeby wyszedł z tego wywiad życia. No ale Andy coś tam jednak powiedział o muzyce, problemach ze wspólnymi członkami zespołów i kryzysie ekonomicznym więc daruję sobie siłowe wydłużanie wstępu :)

1.Cześć ! Jesteście dość świeżym zespołem więc przedstawcie się ładnie.

praise3Cześć,mam na imię Andy i jestem wokalistą w zespole Praise. Aż tak nowym zespołem nie jesteśmy bo gramy z lekkim okładem już ponad sześć lat. Mamy na koncie dwie EPki i długograja pt. „Lights went out” który ukazał się w 2014 roku.

2. Kiedy i dlaczego „zgasły światła” że zdecydowaliście się tak nazwać płytę ?

Anthony pisał teksty i po prostu w jednym z nich pojawia się zwrot “światła gasną” (lights go out). Po ich napisaniu po prostu postanowiliśmy zmienić na „zgasły światła”. Gdy kończyliśmy nagranie to nie mieliśmy tytułu na płytę. Pewnego razu po prostu usiedliśmy, patrząc na tematy poruszane na nagraniu i uznaliśmy że te słowa będą najlepiej pasować.

 

3.Kilka miesięcy temu zagraliście trasę koncertową po Europie, jak wrażenia ? Któryś z koncertów szczególnie wam zapadł w pamięć ?

Udaliśmy się do Europy jakiś rok temu na dwa tygodnie. Mieliśmy do obskoczenia dużo miejsc i koncertów w krótkim czasie. Staraliśmy się zrobić to najlepiej jak tylko się da i jestem mega zadowolony z tego jak to się udało. Jeśli będzie taka możliwość to chciałbym działać tak dalej i powtórzyć to w przyszłości, oby w czasie lata kiedy jednak jest więcej słońca.

4.Graliście dwa koncerty z polskim Vicious Reality, co sądzicie o chłopakach?

Bardzo fajna ekipa i fajnie się z nimi grało. Teraz wydaje mi się że zagraliśmy jednak 3 a nie 2 koncerty razem. Bardzo dobrze się nami zajęli podczas naszego pobytu w Polsce. Mam nadzieję że kiedyś u nas też zagrają.

5. Na jednym z portal internetowych zobaczyłem ogłoszenie o waszych koncertach i zauważyłem że nie raz jesteście promowani jako zespół w którym grają ludzie z Champion, Mindset… Nie wydaje ci się że taka forma promocji nie zawsze jest zdrowa ? Chodzi mi o to że ludzie czytając takie informacje będą porównywać jeden zespół z pozostałymi a potem narzekać w stylu : „eeeee, myślałem że to coś w stylu Champion będzie”.

Szczerze mówiąc to nie zastanawiam się nad tym. Ludzie mogą myśleć i mówić co chcą. Jeśli ludzi interesuje Praise to nas posłuchają i być może zajrzą na koncert. Jeśli chcą tworzyć osądy oparte na innych zespołach w których graliśmy/gramy, to jest to tylko i wyłącznie ich wybór.

6. Wiem że wiele zespołów zostawia pole do interpretacji tekstów słuchaczowi ale jednak muszę o to zapytać. Z tego co zauważyłem pojawia się w nich trochę żalu o przeszłość, utracone przyjaźnie i pogardę od osób bliskich, historie o ludziach którzy „złamali ostrze” tudzież popadli w uzależnienia. Bardzo się mylę ? Powiedz coś więcej niż „jak czyta teksty to zostawiam już słuchaczom”.

Większość tekstów wiąże się z tematyką śmierci, utraty I tego jak uzależnienie może wpłynąć na ludzi wokół ciebie. W tym wypadku odnosi się to konkretnie do mojej rodziny. Żaden z tekstów nie wiąże się z byciem straight edge i rezygnacją z tego. (No i tu się faktycznie pojawia właśnie kwestia interpretacji bo ja sam tak odczytałem jeden z tekstów, dlatego dobrze pytać – Woody)

7.Wywiady z kapelami które chcą rozmawiać tylko o muzyce i o niczym więcej są nieraz dość nudne , więc mam kilka pytań nie związanych z muzyką. Graliście w Polsce, która sąsiaduje z Ukrainą. Aktualnie w masowych mediach możemy sporo usłyszeć na temat konfliktu który tam ma miejsce i wydaje się nie mieć końca. Wiem że wiele tematów które tyczą się stricte Europy, jest pomijanych w amerykańskich mediach. Czy w USA ludzie wiedza co się np. tam dzieje czy może po prostu mają swoje problemy i nie do końca ich to interesuje ?

Wydaje mi się że jest wszystkiego po trochu w tym co mówisz. Amerykańskie media żyją własnym życiem i są zmanipulowane olbrzymimi pieniędzmi ,więc nic dziwnego że nie zawsze usłyszysz prawdę na tematy o których powinieneś wiedzieć. Jeśli jednak chcesz wiedzieć co się dzieje poza Stanami to nie ma problemu by się o tym dowiedzieć.

8. Jak doszło do tego że zostałeś straight edge ? Kto z zespołu najdłużej w tym siedzi ? :)

Dotarłem do tego przez jazdę na desce i Minor Threat. Co do wieku to ja jestem najstarszy w zespole. (nie do końca o to chodziło ale ok :) – Woody)

9. Często spotykam się z tym że ludzie którzy są straight edge uważają że ta postawa musi być związana z wegetarianizmem tudzież weganizmem, co o tym sądzisz? Czy można was uważać za zespół vege/vegan edge ?

Szczerze mówiąc nie bardzo mnie interesuje, aczkolwiek wszyscy w zespole są wegetarianami bądź też weganami.

10.Wczoraj czytałem artykuł na temat obecnej sytuacji w Grecji i to co tam się dzieje zostało porównane do obecnej sytuacji w USA. Wielu ludzi uważa Stany Zjednoczone za najwspanialszy kraj na świecie, wiesz, „amerykański sen” itd. Ale coraz częściej też można usłyszeć o kryzysie ekonomicznym, mówię o tym chociażby w kontekście tego jak Detroit ogłosiło bankructwo. Jak to wygląda w rejonie z którego pochodzicie, tj. Maryland, Baltimore ? Nie obawiasz się tego że i do was kryzys zapuka ?

To zależy na którą część Maryland spojrzysz, czy nawet na konkretne miejsca w Baltimore. Dorastałem w miasteczku na przedmieściach między Baltimore a DC. To dosyć zróżnicowane miasto ale są też części które są totalnie opuszczone i szczerze mówiąc nie odczuwam tego w związku z tym że ekonomia u nas ma się źle. Odnosząc to do Baltimore to jest dosyć podobnie ale da się to zauważyć gołym okiem. Myślę że większość ludzi to odczuwa kiedy ekonomia jest gówniana. Znam moich rodziców i odczułem to w pewnym stopniu ,ale to nijak się ma do tego co ludzie czują w samym sercu Baltimore.

11. Często jesteście określani jako zespół silnie inspirowany sceną hardcore lat 80 ; dość mocno pobrzmiewają u was echa chociażby Verbal Assault. Czego wy słuchacie na co dzień ? Może pojawiły się jakieś nowe kapele u was na rejonie na które warto zwrócić uwagę ?

Myślę że to sensowne porównanie. Verbal Assault miało zdecydowanie duży wpływ na to co robimy tak samo jak i dużo innych zespołów z DC z połowy lat 80. A co do inspiracji to głównie zespoły z którymi dzielimy wspólnych członków jak Mindset, Turnstile czy chociażby Angel Dust.

12. Macie bardzo silną scenę straight edge hardcore punk (wiele zespołów ma wspólnych członków, ale o tym za chwilę), mieliście fajną imprezę znaną w skali ogólnoświatowej jako National Edge Day. Od dłuższej chwili już nie ma o tym mowy, czy ta inicjatywa padła już albo może będzie tego kontynuacja ?
praise

Nie mam z tym nic wspólnego, także chyba nie jestem właściwą osobą by na ten temat cokolwiek mówić.

13.Kolejne pytanie z tych niemuzycznych. Co porabiacie na co dzień ? Nie ma co się oszukiwać : większość zespołów z nurtu hardcore punk raczej nie utrzymuje się z grania.

Ja pracuję w wegańskiej restauracji, niedługo zamierzam też zacząć studia magisterskie w kierunku edukacji artystycznej.

 

14. Zwykle jeśli grasz taką a nie inną muzykę (ogólnie hardcore punk) ,zespoły tkwią gdzieś mocno w podziemiu, nie grają za wysokie stawki a raczej za zwroty za paliwo, jedzenie tudzież nocleg. Dla wielu osób które zaczynają grać wydaje się to nie do pomyślenia (i często ich to przeraża) że nie zostaną gwiazdami znanymi w skali ogólnoświatowej i nie kupią sobie z grania najnowszego Mercedesa a raczej będą musieli dokładać do grania. Tak pół żartem, pół serio : nie chciałbyś czasami być w zespole który dostaje 10 000 dolców za koncert, sypia w pięciogwiazdkowych hotelach w których po koncercie czekają napalone fanki ? ;)

Nie interesuje mnie żadna z tych rzeczy ,z prostego powodu – nie dlatego zdecydowałem się grać. Jeśli są zespoły które akurat mają tak a nie inaczej , a przy tym nie czynią nikomu nic złego – to spoko. Nie moje życie więc nie zamierzam oceniać cudzych wyborów.

15.Nie da się nie zauważyć że wiele kapel wydawanych przez React!Records ma wspólnych członków, nie sprawia to problemu przy ogarnianiu koncertów ? Wiesz, np. gracie koncert i czy to się nie pokryje z Mindset ?

Tak, to zdecydowanie utrudnia często sprawę ! Pracujemy nad tym od lat. Nigdy nie będziemy pełnoprawnym i dostępnym o każdej porze dnia i nocy zespołem ale ok, po prostu gramy wtedy kiedy możemy.

16. Ostatnie pytanie :Minor Threat czy Youth Of Today ?

Minor Threat.

17.Dobra, teraz serio już koniec. Powiedz jeszcze co tam u was się szykuje w najbliższym czasie, dzięki za rozmowę !

Mamy nową nagrywkę pt. “Leave It All Behind” która ukaże się dzięki REACT! RECORDS już niedługo, więc miejcie na to oko. Dzięki !

 


SIMILAR ARTICLES

NO COMMENTS

Leave a Reply